W roku 1998 zastanawialiśmy się nad wyborem godnej osobistości, której imieniem  nazwalibyśmy naszą placówkę. Po wielu dyskusjach wybraliśmy Josepha von Eichendorffa, poetę pochodzącego ze Śląska, łączącego narodowości polską i niemiecką, którego poezja przetrwała do dnia dzisiejszego i zawiera bliskie nam wartości.

Zanim nadano imię naszej szkole, wszyscy starali się dobrze przygotować do tej uroczystości, przede wszystkim poprzez poznanie życia i twórczości poety. Wśród wielu działań znalazły się między innymi: cykl audycji nadawanych przez radiowęzeł, popularyzujących sylwetkę patrona, gazetki, broszury, konkursy wiedzy (np.  „Życie i twórczość Josepha von Eichendorffa” , „Bohaterowie baśni i legend Eichendorffa”) oraz konkursy plastyczne. Uczniowie wykonali również kukiełki do baśni, które wykorzystane były do przedstawień teatralnych.

Podążając śladami patrona, uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Nysy, gdzie między innymi wzięli udział we mszy świętej i obchodach rocznicowych na nyskim cmentarzu, współuczestniczyli w tradycyjnym dniu pamięci organizowanym w Łubowicach z okazji 211 rocznicy urodzin Eichendorffa. odwiedzili groby jego rodziny i zwiedzili izbę muzealną poświęconą poecie.

14 maja 1999r. szkoła przeżyła ważną uroczystość nadania imienia Josepha von Eichendorffa.

Z tej okazji przybyło do nas wielu gości, w tym mieszkający w Niemczech przedstawiciele rodziny poety: Marie Theresie Gräfin Strachwitz, Margrit Gräfin Strachwitz oraz Georg Matthias Joseph Freiherr von Eichendorff Graf Strachwitz. Potomek poety  odsłonił tablicę pamiątkową, która zawieszona została na ścianie przy wejściu do szkoły. Miłym gestem było podarowanie  naszej szkole drzewa genealogicznego Eichendorffów. Uroczystość nadania imienia połączona była z bogatą częścią artystyczną, co podkreślała wielokrotnie hrabina Margit von Strachwitz przy okazji odwiedzin naszej placówki. Goście wpisali się również do naszej księgi pamiątkowej.

W kwietniu 2010  nasza placówka wzbogaciła się o obraz poety autorstwa Helmuta Bednarka, artysty niemieckiego o śląskich korzeniach. Portret przedstawia młodego Josepha z czasów, kiedy mieszkał on w Łubowicach.  W tle widać tzw. Zajęczą Ścieżkę, którą spacerował. Obraz ten zastąpił maleńką kopię portretu Eichendorffa, jaką do tej pory mieliśmy w szkole. Ponieważ dotychczasowy kącik poświęcony patronowi był niewielki, wygospodarowano nowe miejsce poświęcone pamięci wielkiego poety. Z okazji tej uroczystości do naszej szkoły przyjechali goście z okolicznych szkół, reprezentanci władz lokalnych, przedstawiciele szkół Eichendorffa jak również goście z Niemiec, dzięki którym obraz ten trafił do naszej szkoły. Oczywiście nie obyło się bez części artystycznej poświęconej patronowi.